Inspiracje i pomysły na zaproszenia ślubne
W artykule dowiesz się:
Zaproszenie ślubne jest pierwszą rzeczą dotyczącą tego ważnego wydarzenia, którą widzą przyszli goście. Powinno oddawać podniosły charakter zaślubin, a jednocześnie dobrze komponować się z innymi elementami oraz być ich zapowiedzią. Zaproszenia, jakie obecnie można kupić, są dostępne w wielu wariantach. Jednym z pomysłów na to, jak je wyróżnić i pokazać indywidualny charakter wydarzenia są teksty do zaproszeń ślubnych. Ich głównym zadaniem jest przekazać wszystkie potrzebne informacje dotyczące uroczystości, zakomunikować kto z kim zamierza wstąpić w związek małżeński, kiedy i gdzie oraz do kogo kierowana jest wiadomość. Jednak teksty do zaproszeń ślubnych mogą mieć różną formę i w inny sposób komunikować te same informacje. Poza tekstem głównym na zaproszeniu może znaleźć się cytat, np. fragment wiersza.
Oryginalne inspiracje zaproszeń ślubnych
Informacje na temat ślubu mogą zostać podane w klasycznej formie, ale również w sposób bardziej pomysłowy. Jest on mniej oczywisty i nie każdemu z gości może przypaść do gustu, jednak wśród osób, które doceniają indywidualność, zyskają duże uznanie. Teksty do zaproszeń ślubnych mogą być inspirowane:
Afiszem wydarzenia kulturalnego, np. przedstawienia teatralnego. Należy w nim zamieścić:
-
- Nazwę teatru, np. Teatr Dobrowolnie Oddanej Wolności
- Nazwę sztuki, np. Wolność za dozgonne szczęście
- Datę premiery, czyli datę ślubu
- Skład obsady a więc nazwiska Państwa Młodych (dodatkowo można wpisać Rodziców, Świadków i gości, ale bez podawania szczegółowych personaliów)
- Można również podzielić wydarzenie na akty, czyli ślub kościelny i wesele i do każdego z nich uściślić miejsce i czas.
Wyrokiem sądu. W tym wypadku teksty zaproszeń ślubnych powinny uwzględnić:
-
- Nazwę sądu, np. Sąd do spraw wydarzeń radosnych (orzeka…)
- Nazwiska osób, których sprawa dotyczy czyli nazwiska Państwa Młodych
- Treść wyroku, np. Skazuje ich (czyli Państwa Młodych) na karę dożywotniego, wspólnego życia w szczęściu bez możliwości odwołania.
- Datę i miejsce rozpoczęcia odbywania kary, czyli miejsce i czas zaślubin.
Ślub i wesele, to wydarzenia, które są bardzo silnie osadzone w tradycji. Jednym ze sposobów podkreślenia tego są teksty do zaproszeń ślubnych, które mogą być inspirowane dawnymi czasami. Oto jeden z przykładów (personalia Państwa Młodych są dziełem przypadku J):
Anna Nowak i Jan Kowalski
za wielki honor poczytują sobie
wiadomym uczynić Mości Dobrodziejom,
iż w związek małżeński wstąpić zamierzają
i rody więzami krwi połączyć.
Mości Dobrodzieje przybyć są proszeni
….. ….. (dzień, miesiąc) Roku Pańskiego ….. (rok)
Gdy kuranty wybiją godzinę ………
Do kościoła ……….
Ewentualnie można podać również informację dotyczące wesela.
Zobacz także:
Cytaty jako podkreślenie charakteru zaproszeń do ślubu
Rolą cytatów jest podkreślenie charakteru wydarzenia, które przyczyną jest miłość dwojga ludzi oraz eleganckim zakomunikowaniem, jakie życzenia względem prezentów mają Państwo Młodzi. Cytaty mogą pochodzić z:
- Wierszy
- Piosenek
- Filmów (zabawny cytat, który pochodzi z klasyki kinematografii, będzie niezwykle pomysłowym akcentem)
- Reklam (obecnie teksty reklamowe stają się częścią popkultury i trafnie dobrane mogą doskonal i zabawnie wpisać się w charakter wydarzenia).
Cytat i inne teksty do zaproszeń ślubnych dobrze jest dopasować do wyglądu zaproszenia. Zabawny i współczesny tekst zdecydowanie lepiej będzie komponował się z nowoczesną formą zaproszenia, niż tradycyjną i elegancką.