Ślub 15 sierpnia w święto Najświętszej Maryi Panny
W artykule dowiesz się:
Jeszcze niedawno śluby w święta nie były rzadkością – ślub 15 sierpnia to uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny może dać małżonkom wiele szczęścia.
W pokoleniu rodziców i dziadków dzisiejszych narzeczonych wiele par decydowało się na powiedzenie sakramentalnego „tak” w święta i uroczystości – dziś, gdy spada ilość ślubów, takich par jest coraz mniej. Być może jednak przyczyną jest niewiedza o tym, że ślub w święto nie tylko jest możliwy, ale i może mieć wiele zalet.
15 sierpnia: szczególne wstawiennictwo Maryi
Najważniejsze są kwestie z zakresu sfery duchowej, dla nich warto wziąć pod uwagę wybór Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na dzień ślubu i wesela. Maryja Panna jest bowiem szczególną opiekunką nowożeńców, a gdy poprzez ślub w święto Maryjne, młoda para oddaje Jej cześć, może liczyć na Jej wstawiennictwo.
Dziś młodym małżonkom i rodzinom jest wyjątkowo ciężko – zauważył niedawno papież Benedykt XVI w nauce wygłoszonej właśnie do narzeczonych – dręczy ich niepewność pracy i powodowane przez to ubóstwo, frustracje, zmarnowane nadzieje i plany. Nawet jednak w najtrudniejszych okolicznościach małżonkowie liczyć mogą na pomoc Maryi i warto, by o nią prosili, bo Ewangelia o cudzie na weselu w Kanie Galilejskiej nieprzypadkowo pokazuje nam, jak bardzo Matka Boża troszczy się o młodych małżonków.
„Przez przyjęcie zaproszenia Maryi – „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” – z pewnością będziecie mogli cieszyć się prawdziwą ucztą” – zachęcił więc papież narzeczonych.
15 sierpnia: wyjątkowy, wolny, weselny
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest w Polsce przeżywana bardzo podniośle – święta Maryjne są nam szczególnie bliskie, skoro Maryja jest przecież Królową Polski. 15 sierpnia to dla Polaków jednak dodatkowe święto – rocznica niezwykłego zwycięstwa nad komunistyczną armią, która w 1920 roku omal nie zniszczyła Polski – cudem odparta pod Warszawą. Kościół w Polsce tego dnia świętuje także poprzez przybycie na Jasną Górę do Matki Bożej Częstochowskiej tysięcy pielgrzymów z całego kraju – a we wszystkich kościołach Polski wierni gromadzą się tłumnie, by oddać cześć Matce Bożej.
Skoro cała Polska jest więc tego dnia poruszona, 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy, a ostatnio – nawet od handlu, co sprawia, że przeżywamy ten dzień odmiennie, spokojnie, zrelaksowani. I co powoduje, że – jako dzień wolny, każdego roku, bez względu na to, jakiego dnia tygodnia wypadnie – jest dobrym terminem na wydarzenie tak wyjątkowe, jak ślub i wesele, tym bardziej że również każda rocznica ślubu świętowana będzie przecież w dzień wolny. Dodatkowo często następny dzień czy nawet dni – w zależności od układu tygodnia – są brane jako wolne.
15 sierpnia: piękna polska tradycja
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji znana jako święto Matki Bożej Zielnej, obchodzona jest w kraju szczególnie ładnie – w kościołach święcone są bukiety ziół, kwiatów, zbóż i owoców, jako wyraz podziękowania za Boże dary, ale i prośby o błogosławieństwo, obfitość zbiorów oraz powodzenie. I bukiet panny młodej w ten dzień też mógłby być taką właśnie ziołowo-kwiatowo-owocową wiązanką – zgodnie z tradycją – później suszoną, by służyć mogła, jako pomoc w chorobie i trudnościach.
Tradycyjnie bowiem poświęcone wiązanki kwiatów i ziół były suszone i przechowywane, a ich składniki wykorzystywane do wielu celów. Zboża wyłuskiwano i dodawano do ziarna siewnego, by prosić o wstawiennictwo Boże i urodzaj. Suche zioła i kwiaty dodawano do naparów leczniczych w czasie choroby, jako wyraz prośby o zdrowie. Jabłuszka natomiast wkładano do kołyski małych dzieci, by w ten sposób prosić o pomoc Matki Bożej w opiece nad nimi. Nie ma chyba lepszego sposobu wykorzystania ślubnej wiązanki!