1. Zbieranie na wózek – niezbędna zabawa oczepinowa
 2. Oczepiny weselne – tradycja czy obciach zabaw weselnych?
 3. Barmańskie pokazy flair i serwowanie drinków weselnych
 4. Co wpisać w księdze gości weselnych? – przykłady i inspiracje życzeń
 5. Jak powinien wyglądać tort weselny ? – Figurki i dodatki dekoracyjne
 6. Oryginalna księga weselna na wpisy dla gości
 7. Pomysły na prezent ślubny zamiast kwiatów
 8. Ślub w długi weekend? – zobacz wady i zalety
 9. Zobacz co potrzebne jest do ślubu cywilnego ?
 10. Zmiana nazwiska po ślubie – zmieniać nazwisko rodowe ?
 11. Sale weselne w Warszawie – 7 ciekawych pomysłów
 12. Pomysły na oryginalne zabawne weselne oczepiny
 13. Jak wybrać sukienkę na poprawiny ?
 14. Jak dbać i pielęgnować suchą skórę twarzy ? – naturalne olejki i oliwa
 15. Jak pielęgnować cienkie i rzadkie włosy ? – spraw by były piękne
 16. Terminarz ślubny – zobacz dobrze zaplanowany ślub
 17. Ślub we wrześniu – 5 powodów na wesele jesienią
 18. Jak usadzić gości na weselu przy stole weselnym?
 19. O rocznicach ślubu
 20. Czym inspirować się podczas tworzenia zaproszeń ślubnych?
 21. Zaproszenia ślubne z Allegro – czy zamawiać?
 22. Stół wiejski na wesele – co i jak ?
 23. Podarunki i upominki w prezencie dla gości weselnych
 24. Jakie przekąski i przystawki na wesele?
 25. Planujemy wesele – krok po kroku
 26. Kilka pomysłów jak uatrakcyjnić wesele
 27. Ile alkoholu na wesele? – przelicznik jak liczyć zapotrzebowanie
 28. O czym pamiętać wybierając menu weselne?
 29. Drinki na weselu? – barman czy drink bar
 30. Fajerwerki i petardy na weselu – dodatkowa atrakcja
 31. Dekoracje stołów weselnych – jakie wybrać?
 32. Co zrobić, aby ślub był idealny?
 33. Kameralne przyjęcie weselne w restauracji
 34. Piosenki weselne – jak dopasować rytm tempo i gatunek?
 35. Teksty na zaproszenia ślubne – zobacz 10 propozycji
 36. Ręcznie robione zaproszenia na ślub
 37. 10 propozycji na bukiet do ślubu – zobacz inspiracje
 38. Kiedy dostarczyć lub wysłać zaproszenie ślubne?
 39. Robisz zaproszenie? – zobacz propozycje wierszyków weselnych
 40. Szukasz dj lub zespół weselny? – zobacz o co pytać
 41. Własna i dopasowana przysięga małżeńska?
 42. Rola świadka na weselu? – zobacz najważniejsze informacje
 43. Lampiony szczęścia na wesele
 44. Wiązanki ślubne – kaskada, berło, a może wachlarz?
 45. Nietypowe i oryginalne pomysły na prezent ślubny

Świadek na ślubie i weselu – wszystko, co trzeba wiedzieć

Jeśli już zdecydujecie się na zalegalizowanie Waszego związku, to zaraz po poinformowaniu o tym fakcie rodziców oraz wyborze miejsca uroczystości oraz przyjęcia musicie wybrać świadków. Zwyczajowo powierza się tę ważną rolę bliskiej osobie: bratu, siostrze, najlepszym przyjaciołom. Dzieje się tak nie bez powodu, gdyż na barkach świadka na ślubie spoczywa wiele obowiązków. Świadek na ślubie i weselu to nie tylko kwestia podpisania się pod dokumentami ślubnymi, ale również pomoc w organizacji przyjęcia i wiele obowiązków zarówno towarzyskich, jak i organizacyjnych podczas samego przyjęcia. Choć wiele z nich to kwestia wcześniejszego umówienia.

Kiedy zaczyna się rola świadka?

 

Rozwaga w wyborze świadków jest ważna, gdyż rola świadka zaczyna się na długo przed ślubem. Już podczas wyboru sukni czy garnituru warto mieć przy sobie zaufaną osobę. Wiele Panien Młodych wybiera się do salonu sukien z mamą, jednak jeśli mieszka ona daleko lub jej wyobrażenie o ślubie rozmija się z Waszym warto mieć obok siebie życzliwe oko świadkowej, która powstrzyma przed zakupem przepięknie prezentującej się sukni, ale jedynie na wieszaku, a nie na Pannie Młodej. Według amerykańskich wzorców druhna, czyli nasza świadkowa może wystąpić z miłym gestem jakim jest podarowanie niebieskiej podwiązki. Drugim zaczerpniętym z amerykańskich zwyczajów jest organizacja wieczoru kawalerskiego i panieńskiego przez świadków. To wyjątkowo ważna rola, dlatego jeśli powierzyłyście tą rolę szalonej młodszej siostrze – interweniujcie! Chyba, że zawsze marzyłyście o striptizerze w stroju Borata.

Świadek tuż przed uroczystością

 

Ostatnie dni przed uroczystością to prawdziwy armagedon dla Pary Młodej, dlatego warto mieć pod ręką chętnych do pomocy świadków, którzy w razie potrzeby są gotowi podjechać po tort do cukierni albo przywieźć bukiet Panny Młodej z kwiaciarni. Miło będzie również, gdy świadkowie zaoferują się do rozłożenia winietek na stołach, by Młodzi mogli w tym czasie zająć się obowiązkami, przy których ich obecność będzie niezbędna – ostatnie formalności lub spowiedź przed ślubem kościelnym często wstrzymują prace dekoracyjne na sali bankietowej, a przecież może się tym zająć świadek. W niektórych regionach przyjęło się, że to świadek wykupuje przejazd Młodej Pary podczas tzw. szlabanów i bramek.

 

Świadek podczas uroczystości ślubu w kościele i urzędzie

 

Oprócz wymogów formalnych, by świadek posiadał pełną zdolność prawną, a więc miał ukończone 18 lat, bo musi poświadczyć podpisem ważność zawartego związku, warto też zastanowić się nad obowiązkowością i kulturą osobistą świadka na weselu, gdyż musi on zjawić się w miejscu uroczystości odpowiednio wcześniej, by spokojnie załatwić sprawy formalne w kancelarii parafialnej lub urzędzie. Podczas ślubu powinien też przystąpić do komunii lub brać czynny udział w liturgii – o ile przewidujecie takie uatrakcyjnienie mszy musicie wcześniej poprosić świadków by przygotowali się do czytania tekstów liturgicznych czy śpiewania hymnu. Bardzo często świadek Pana Młodego również opiekuje się obrączkami ślubnymi. Nawet jeśli zaznajomione dziecko ma je podać w trakcie uroczystości, lepiej by dorosły zadbał o złożenie ich w małe rączki w ostatniej chwili. Natomiast świadek Panny Młodej musi mieć pod ręką chusteczkę, by podać ją świeżo upieczonej małżonce, nim cały makijaż spłynie wraz ze łzami wzruszenia i szczęścia. Po wyjściu z Kościoła świadkowie też mają pełne ręce roboty. To oni odbierają prezenty i kwiaty oraz dbają o dostarczenie ich do samochodu. Jeśli Nowożeńcy przygotowali płatki kwiatów do obsypania ich po zawarciu małżeństwa świadek na ślubie powinien zadbać o dystrybucję ich między gości.

Obowiązki i dobre zwyczaje świadka na weselu

 

Niektóre źródła mówią, iż podczas przyjęcia weselnego do obowiązków świadka należy wzniesienie pierwszego toastu. Zgodnie z zasadami savoir vivre jest to obowiązek ojca Panny Młodej. Natomiast na wielu przyjęciach toast ten jest wznoszony przez wodzireja, jeszcze nim goście zasiądą do stołów. Podobnie jest z dostarczaniem napitków na stoły, co zwykle czyni ojciec Pana Młodego lub po prostu kelnerzy. Niezaprzeczalnie jednak świadkowie na weselu mają obowiązek zabawiania zagubionych gości, dbania o komfort Nowożeńców służąc pomocą przy zmianie koszuli lub miętówką Panu Młodemu oraz towarzysząc Pannie Młodej w toalecie czy przy poprawkach makijażowych lub krawieckich. Jednak to nie koniec świadkowie na weselu bardzo często czynnie uczestniczą w zabawach weselnych, w tym w oczepinach. W tym przypadku zależnie od regionu są różne tradycje i wszystko zależy od ustaleń Młodej Pary z zespołem muzycznym.

Banner Content