Ślub kościelny – jakie formalności trzeba załatwić?
W artykule dowiesz się:
Jeśli zdecydowałeś się wziąć ślub kościelny – przed tobą sporo formalności do załatwienia. Znacznie więcej, niż gdyby to był ślub cywilny.
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że ślub kościelny jest pełen romantycznej, wzruszającej atmosfery i odbywają się wedle pięknych, wzniosłych rytuałów. Niestety, sama uroczystość kościelna nie jest uznawana przez państwo za ważną: tutaj potrzeba ślubu cywilnego albo łączącego obie koncepcje – konkordatowego. Ślub kościelny to symbol pojednania dwojga kochających się ludzi przed samym Bogiem. Warto wiedzieć, że choć tradycyjnie ślub odbywa się w parafii pana lub panny młodej, to za zgodą proboszcza istnieje możliwość zmiany lokalizacji na praktycznie dowolną.
Ślub kościelny – niezbędne dokumenty
Zarówno pan młody, jak i panna młoda potrzebują kompletu dokumentów, które pozwolą im wejść w kościelny związek małżeński. Do tych dokumentów zaliczają się: dowód osobisty, metryka chrztu (nie może być jednak starsza niż 3 miesiące), dowód odbycia bierzmowania, a także różnorodne (tutaj dokumenty zależą od konkretnej parafii) zaświadczenia i świadectwa odbycia nauk religijnych. Bardzo ważnym elementem, którego często nie doceniają państwo młodzi, jest pisemne potwierdzenie odbycia specjalnych nauk przedślubnych (przedmałżeńskich) – wiąże się to z szeregiem spotkań w wybranej poradni rodzinnej.
Ślub kościelny – jak to wygląda czasowo?
Po pierwsze, w okresie pół roku przed planowanym ślubem, należy ustalić w kancelarii parafii dokładną datę i godzinę ceremonii zawarcia małżeństwa. Istotną sprawą może być odpowiednio wczesne zapisanie się w kościele na ślub – w popularnych, dużych parafiach oczekiwanie na ceremonię może sięgać nawet roku. Dobrze jest także wybrać nauki przedmałżeńskie w kościele, w którym planuje się wziąć ślub.
Po drugie natomiast, na trzy miesiące przed ślubem należy w parafii (a właściwie w kancelarii parafialnej) spisać przedślubny protokół: będą tutaj niezbędne wymienione wcześniej dokumenty, dotyczące obojga narzeczonych. Po najważniejszych ustaleniach (gdy sporządzony zostanie protokół), w parafiach, do których należą państwo młodzi, ogłasza się zapowiedzi ich ślubu – dzieje się to na przestrzeni dwóch tygodni. Wtedy też młodzi powinni przystąpić do spowiedzi (należy zadbać o stosowny dokument, potwierdzający odbycie spowiedzi). Kolejnym istotnym dokumentem, o który należy zadbać jest zaświadczenie, mówiące, że nie ma przeciwwskazań, co do zawarcia związku małżeńskiego (zaświadczenie uzyskuje się w Urzędzie Stanu Cywilnego).
Trzecim krokiem, już tydzień przed samym ślubem, jest spisanie aktu ślubu – wymagana jest tutaj obecność świadków. Należy tutaj zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty wymienione powyżej, a do tego – dowód ukończenia przedmałżeńskich nauk. Świadkowie w tym przypadku muszą mieć przy sobie jedynie dowody osobiste. Z racji potrzeby uczestnictwa świadków w tym etapie przygotowań do ślubu, akt ślubu spisuje się niekiedy właśnie w dzień samej ceremonii – oszczędza to czasu i niepotrzebnego zamieszania. Natomiast dzień przed ślubem, państwo młodzi zobowiązani są do odbycia drugiej spowiedzi przedślubnej.
W dzień ślubu do parafii dostarczyć należy dowody odbytych spowiedzi, a także obrączki. W kancelarii parafialnej warto być tuż przed samą ceremonią ślubną w towarzystwie świadków – przy obecności świadków i kapłana podpisywane są stosowane dokumenty oraz następuje pojednanie przed Bogiem.
Ślub kościelny – a koszt?
W praktyce zapowiedzi ślubu kościelnego to wydatek rzędu 100 złotych. Do tego dochodzi edukacja przedmałżeńska (niekiedy darmowa, a niekiedy kosztująca nawet kilkaset złotych!). Ofiara z racji udzielenia ślubu w kościele jest zwykle ściśle określoną kwotą – waha się w przedziale 200 – 1600 złotych, zaś typowe „co łaska” nie występuje w zbyt wielu parafiach… Akt małżeństwa (odpisy) to kolejne 20 złotych. Czy to wszystko? Skądże! Niezbędne elementy, które opłacić musi para biorąca ślub to liczne dekoracje kościoła, bukiety, obrączki, oprawa muzyczna (organista + muzyk to koszt około 300-400 złotych) i wiele, wiele innych drobnych wydatków.