Zaproszenia ślubne – jakie, komu, kiedy wręczać?

Na kilka miesięcy przed ślubem para młoda ma już zwykle wybrane i przygotowane zaproszenia na ślub. Kiedy je wręczać? A może nie wiesz jeszcze, jak wybrać? Znajdziesz tu kilka porad!

Zaproszenia ślubne – kiedy wysyłać

Jedną z nieco bardziej problematycznych kwestii są zaproszenia na ślub. Bardzo często państwo młodzi wahają się, czy jest już odpowiedni moment na doręczenie zaproszenia, czy nie będzie to jeszcze za wcześnie. Powszechnie przyjęło się, że powinno to być od około 6 do 8 tygodni przed ślubem, jednak powinniśmy to rozpatrywać personalnie – jeżeli wiemy, że ktoś z naszych bliskich ma dużo pracy, bądź po prostu mieszka daleko – powinien zostać poinformowany nieco wcześniej. To jednak dotyczy doręczania zaproszeń, cała procedura przygotowywania ich powinna rozpocząć się o wiele wcześniej – czasami nawet rok przed ślubem – bo ile nie decydujemy się na zakup zwykłych zaproszeń w sklepie, a na własny projekt powinniśmy dobrze wybrać firmę poligraficzną, która nam je wydrukuje i rzetelnego grafika, który projekt przed wydrukiem wykona.

 

Zaproszenia ślubne – ceny

Nie jest niespodzianką, że najtańszą opcją jest ta najbardziej powszechna i najmniej wyjątkowa – po prostu zakup zaproszeń na sztuki w sklepie. Cena za jedną sztuką wynosi zwykle kilka złotych i jest po prostu starannym, ale pospolitym projektem – zwykle z obrączkami, gołębiami czy sercami, co nie jest zbyt oryginalne. Treść stanowi zwykle oficjalny list z odpowiednimi rubrykami do uzupełnienia przez państwa młodych. Alternatywną opcją jest wydruk własnych zaproszeń z własnym tekstem. Oczywiście jeżeli wykonanie projektu polecimy grafikowi, cena będzie wyższa – za to pewni możemy wówczas być, że nasz projekt będzie indywidualny, gdyż to my go nadzorujemy i decydujemy o jego ostatecznym kształcie. Zwykle cena takiego zaproszenia jest tym tańsza, im więcej zaproszeń zamawiamy, gdyż profesjonalne drukarnie oferują ulgi – całość jednak powinna zamknąć się w kilkuset złotych i to po wliczeniu wynagrodzenia dla grafika.

 

Zaproszenia ślubne – najpopularniejsze trendy

 

 Zaproszeniami na ślub rządzą przeróżne trendy. Począwszy od klasycznych motywów – które przecież choć mało wyszukane, wcale nie są złe – takich jak obrączki, serca czy gołębie, a skończywszy na indywidualnych projektach, które były gratką dla grafika. Bardzo często państwo młodzi rezygnują z grafiki na swoich zaproszeniach, a umieszczają w nich swoje zdjęcie – trzeba jednak pamiętać, że to wymaga zaangażowania do pracy dodatkowej osoby – fotografa – co niesie za sobą kolejne wydatki. Coraz częściej ludzie też odstępują od klasycznej formalności, a stawiają na szokowanie i zabawę – jeżeli zależy nam, by nasze zaproszenia też takie były, powinniśmy rozważyć projekty zabawne, z humorem. Ostatnią kwestią pozostaje sama treść zaproszenia. Możemy wydrukować zaproszenia z odpowiednimi lukami, które uzupełnimy, bądź dla każdego gościa przygotować już wydrukowane zaproszenie – z oryginalnym tekstem, skierowanym tylko dla niego. Z pewnością byłby to miły gest wobec najbliższych. Jeżeli nie przemawia jednak do nas takie rozwiązanie, możemy zlecić napisanie komuś gotowego tekstu i wydrukowanie go na naszym zaproszeniu. Popularnością cieszą się też wierszyki na zaproszenia ślubne. Musimy jednak pamiętać, by zaproszenie było przede wszystkim czytelne i schludne. Zapraszana osoba powinna bez problemu odnaleźć gdzie i kiedy wesele się odbędzie – dlatego czasami lepiej postawić na jakiś klasyczny szablon, niż wybrać przekombinowany i nieczytelny motyw.

Zaproszenia ślubne – ceny

A ile tak naprawdę kosztują zaproszenia ślubne? Jeśli szukasz oszczędności – najtańsze możesz kupić na Allegro za 1zł za sztukę – niekiedy nawet z kopertą. Indywidualne projekty zaproszeń kosztują kilka złotych, a pary młode nierzadko decydują się nawet na zaproszenia za 8-10 złotych za sztukę.

 

Zobacz: Tanie zaproszenia ślubne z allegro ? – na co zwracać uwagę?

 

 

Banner Content