Perfumy z wetywerią
W artykule dowiesz się:
Wetyweria to popularny składnik perfum. Bez problemu odnaleźć można go zarówno w damskich, jak i męskich pachnidłach. Jej zapach jednak trudno jednoznacznie określić. Często opisywany jest jako ten lekko drzewny z nutką goryczy i dymu. Zapach wetywerii to też ten kojarzony z trawą. Co ciekawe, jest on na tyle skomplikowany, że nie da się go odtworzyć w laboratorium. Czym jest wetyweria i jakie perfumy nią pachną?

Czym jest wetyweria?
Wetiweria (inaczej nazywana wetywerią) jest szybko rosnącą, wieloletnią trawą. Należy ona do rodziny Poaceae, która wyróżnia się rozłożystymi kłączami. Roślina wywodzi się z półwyspu Indyjskiego i Cejlonu, gdzie do dzisiejszego dnia uprawiana jest w dużych ilościach. Wetyweria w tym obszarze rośnie również w stanie dzikim. Wetyweria używana w przemyśle perfumeryjnym uprawiana jest głównie w Indonezji, Chinach, Japonii, Brazylii, na Haiti oraz na wyspie Reunion.

Wetyweria a dokładnie pochodzący z niej olejek wykorzystywany był już od starożytności. Od wieków Hindusi dodawali go do perfum i kadzideł. Tak jest do dziś. Ze względu na swojej silne właściwości utrwalające wetyweria głównie znajduje się w bazie pachnideł. Można ją odnaleźć w światowej sławy zapachach.
Męskie pachnidła z tym składnikiem takie jak Hugo Boss, Armanii czy Davidoff można znaleźć na https://tagomago.pl/collections/hugo-boss, natomiast damskie proponują takie marki jak Chanel, Thierry Mugler, Marc Jacobs. Ten składnik najszybciej znajdziemy w perfumach z rodziny szyprowej, fougere i świeżych, zielonych kompozycjach.

Jak pachnie wetiweria?
Wetyweria pachnie korzennie i drzewnie. W pachnidłach zawierających ten składnik wyczuć można dym z kadzidła lub cygar. Sprawne nosy w kompozycjach z wetiwerią wyczują słoną nutę. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że złożony skład chemiczny wetywerii przekłada się na to, że trudno jednoznacznie określić jej zapach. Pewne jest natomiast to, że obecnie nie istnieje żaden syntetyczny substytut tego składnika. W perfumach zarówno znanych, jak i niszowych marek znaleźć można jedynie cenny olejek.
Pozyskiwany jest on metodą destylacji pary wodnej suszonych i sproszkowanych korzeni traw wetywerii. Otrzymywana ciecz ma barwę bursztynową lub czerwono – brązową. Naturalny zapach olejku z wetywerii jest ziemisty, drzewno – dymny i słodki.
Wetyweria w perfumach nadaje im eleganckich oraz ciepłych, słonych, ziemistych, dymnych, drzewnych i balsamicznych tonów. Jako naturalny aromat może pochwalić się dużą subtelnością. Zapach wetywerii postrzegany jest jako gorzki, męski. Sprawia to, że wetywerię znajdziemy częściej w męskich pachnidłach.